Jak spojit dvě okna vedle sebe?

Jak spojit dvě okna vedle sebe?

spoj uvod

Každá stavba má svá specifika, a tak i montážní otvor nemusí být přesný čtverec. Pak budete muset spojit například okno s balkonovými dveřmi do tvaru L, nebo fixní okno vedle vchodových dveří, nebo jako nadsvětlík. Spojování oken otevírá nové možnosti. Je ale důležité spojovat ideálně stejný okenní profil, nebo alespoň stejnou stavební hloubku profilů.

Spoj oken snadno a rychle.

Na příkladu si ukážeme, že spojit dveře s fixním oken je snadné a nemusíte se toho bát. Veškeré potřebné spojovací profily a informace poskytneme na e-mailu info@domo-okna.cz, kde Vám uděláme specifickou nabídku včetně potřebných spojů. Případně pokud stačí jen spoj malé h, tak ten naleznete zde: https://domo-okna.cz/produkt/spojovaci-profil-oken-male-h-delka-25m/

Statika spojů oken

Ještě, než se podíváme, jak se spoj dělá je potřeba zdůraznit, že u spoje oken je třeba se zaměřit i na statiku stavby. Tedy pokud je překlad dlouhý může se časem uprostřed prohnout a je lepší sáhnout po spoji s výztuhou uvnitř. Pokud spojujete dveře s fixním oknem, je lepší opět zvolit spoj s ocelovou výztuhou, protože utlumí nárazy zavírání dveří, aby časem okno neprasklo, nebo se místo nechvělo.

Příprava na spojení oken

Zaměřte celkovou šířku a výšku otvoru a také jednotlivé prvky. Pokud se jedná o spoj malé h, tak tam jdou okna přímo na sebe a spoj zabere asi 1 mm. Pokud jde však o statický spoj, tak ten zabere okolo 20 – 30 mm a je třeba s ním kalkulovat. My v návodu budeme spojovat fixní okno se dveřmi, tedy museli jsme odečíst šířku spojovacího profilu a stačila nám celková šíře otvoru, kde jsme vypočetli velikost dveří a do zbytku použili okno. Rozměry oken na míru můžete objednat v našem konfigurátoru zde: https://domo-okna.cz/okna-na-miru/

Montáž spojením fixního okna se dveřmi

Potřebný čas: 2 hodiny

Stejně tak můžete spojit dvě okna vedle sebe, nad sebou apod. Spoj lze také použít u atypických oken. Spoj oken využíváme také v místech s těžším přístupem (například vyšší patra, nebo malý obtížný průchod).

 1. Vyndejte křídlo ze dveří vytažením nahoru při otevřeném stavu.

  Rám dveří

 2. Usaďte fixní okno do perfektní roviny a za pomocí montážních kotev ho ukotvěte ke zdi.

  Usazení fixního okna

 3. Železnou výztuhu vložte do spojovacího profilu, pokud tam není.

 4. Na profil fixního okna, kde bude spoj udělejte z pěny „housenku“. Nebo ještě lépe použijte komprimační pásku TP602, která je trvale odolná proti roztahování rámů a je vodotěsná a povětrnostně odolná.

  Zaizolování spoje

 5. Spojte spojovací profil s oknem svorkou a předvrtejte otvory pro samořezné šrouby (uvnitř profilů jsou silné výztuhy a jenom samořezný šroub se většinou ztupí). Pozor na délku vrtání. Max 50 mm abyste nenavrtali sklo.

  Zafixování spojovacího profilu svorkou

 6. Samořeznými šrouby přichyťte spojovací profil k fixnímu oknu (pozor ať nejsou moc dlouhé a nenavrtáte sklo. Max cca 50 mm dlouhé)

  Uchycení spojovacího profilu s oknem.

 7. Stejnou „housenku“, nebo komprimační pásku dejte i mezi spojovací profil a dveře.

  Spojení fixního okna se dveřmi

 8. Rám dveří přitiskněte ke spoji a svěrkou je zafixujte nahoře i dole.

 9. Zkontrolujte, aby byla výška obou prvků zarovnaná a sešroubujte k sobě zase samořeznými šrouby obdobně jako v kroku 5 a 6. Zde použijte delší, aby dosáhli do výztuhy okna.

  Spojení dveří pomocí šroubu

 10. Ukotvěte dveře po zbylém obvodu, vyzkoušejte funkčnost a pokud vše sedí zapěňte celý obvod.

  Spojená sestava okna se dveřmi

DomoOkna