Je třeba stavební povolení pří výměně oken?

Je třeba stavební povolení pří výměně oken?

old door and broken window 2021 08 26 17 52 36 utc scaled

Stavební povolení se stalo obsáhlým problémem a nelze jej shrnout v jednom článku. Proto určitě jako první věc zkuste kontaktovat Váš místní stavební úřad. Vysvětlete jim Váš plán a ujistěte se co k tomu budete potřebovat. Níže popisujeme naše nejčastější zkušenosti, které se právě lokálně mohou měnit.

Výměna okna za balkonové dveře

V tomto případě Vás čekají bourací práce tedy vybourání parapetu a usazení balkonových dveří. I přesto. že se jedná o stejnou šíři stavebního otvoru a zdá se tedy, že neměníte statiku a překlad, tak zásadně měníte vzhled budovy. A v některém případě to může být bráno i jako jiné využití. V tomto případě byste si měli opatřit stavební povolení.

Výměna oken v památkové zóně

Okna a památkáři jsou kapitola, kterou obsáhle výrobci oken znají. Nechte si od nás poradit které okno lze vyměnit za Vaše současné, aby se co nejvíce zachoval vzhled budovy. Okenní architektura dokáže nevídané druhy a typy okras abychom napodobili historické linie oken.

Změny rozložení oken v projektu

Jste ve fázi stavby, ale v projektu jste objevili nechtěné rozložení oken? Určitě jako první kontaktujte architekta a pokuste se s ním změnu překreslit. Při kolaudaci se pak může stát, že bude mít stavební úřad námitky. Pokud Vás ale každá změna už stála tolik úsilí a peněz že se Vám prostě nechce měli byste alespoň zapsat změnu a na konci ukázat při kolaudaci se stavebním úřadem. Většinou pokud zásadně neměníte statiku ani vzhled, tak by neměl být problém. Jde to tedy jen u drobných odchylek.

Větší odchylkou je třeba udělat okno místo zdi ve zdi s hranicí pozemku. Tato změna se totiž nemusí líbit právě sousedovi, nebo nemusí splňovat požární předpisy.

Pozor ovšem pokud stavíte s pomocí hypotečního úvěru. Banka po dokončení stavby také dělá kontrolu „své investice“. A pokud zásadně změníte hodnotu – tedy nedodržíte projekt, tak může být problém na světě.

Výměna starého okna za nové okno

Pokud měníte staré okno za nové a neměníte přitom stavební rozměry, tak není potřeba žádná ohláška ani stavební povolení.


Warning: Undefined variable $author_id in /home/customer/www/domo-okna.cz/public_html/wp-content/themes/aora/inc/functions-frontend.php on line 139