Jak namontovat okno

Jak namontovat okno

I začátečník stihne 1 okno za hodinu 1 hodina.

Montáž plastového okna

 1. Začištění stavebního otvoru

  Po případné demontáží starých oken je třeba začistit stavební otvor, aby byl v rovině. Většinou postačí očistit košťátkem a vodováhou zkontrolovat. Případné výstupky odsekněte.

 2. Vyndání okna z rámu

  Před samotnou montáží okna je třeba vyndat okno. Sundejte plastové krytky pantů. Zespodu horního pantu vytáhněte šroubovákem kovové čepy. Případně i v druhém rámu pokud máte dvoukřídlé okno.

 3. Předvrtání rámu

  Po 50-70 cm si vyvrtejte otvory vrtákem číslo 7 do železa. Nelekněte se. Okno má silnou kovovou vložku, která je potřeba provrtat. Vrtejte uprostřed hloubky okenního rámu tj. cca 3,5cm od kraje. Nikdy nevrtejte 15 cm od vnitřního rohu okenního rámu.

 4. Okenní rám usaďte do stavebního otvoru

  Do předem připraveného a penetrovaného stavebního otvoru vložte okenní rám a zafixujte ho klínky z obou stran, aby okno nevypadlo. Spodní připojovací spáru okna s otvorem podložte plastovými podložkami, aby okno sedělo na pevném podkladu.

 5. Okno vyrovnejte do roviny

  Přiložte vodováhu a vyrovnejte každý rám okna. Vodorovně i svisle. Okno stále držte klínky aby se nepohlo.

 6. Předvrtejte otvory do zdi

  Předvrtejte si otvory do zdi v místech kde jste si již předvrtali okno. Turbošrouby pak snadněji do zdi zašroubujete.

 7. Ukotvěte okno

  Když máte okno v rovině a klínky uchycené, tak turbošrouby uchytíte okno ke stavebnímu otvoru. Pozor neutahujte turbošrouby moc, aby jste okno nezdeformovali. Na šrouby potom zacvaknete plastové krytky.

 8. Zaplnění připojovací spáry – stavebního otvoru

  Vraťte zpět okno do okenního rámu a můžete vytáhnout klínky. Prostor mezi zdí a okenním rámem vyplníte nízko expanzní montážní pěnou. Je třeba vyplnit po celé hloubce okenního rámu a po celé šířce i výšce připojovací spáry. Snažte se, aby se pěna co nejméně přesahovala šířku rámu a nemuseli jste ji tak ořezávat.

 9. Příprava na zednické začištění

  Pěnu, která přesahuje okenní rám je nutné oříznout vylamovacím nožem. Vyzkoušejte funkčnost okna a pokud je vše v pořádku okno není třeba seřídit. Zednické zapravení je třeba udělat co nejdříve po vytvrdnutí pěny. Pěna není UV stabilní a může se smrsknout. Prozatím ponechte na oknu folii (nikdy ne déle než 3 měsíce) a pokračujte zednickým zapravením.

DomoOkna