Jak namontovat okno

Jak namontovat okno

Montáž oken DOMO OKNA

Pokud nevíte jak namontovat okno zakoupené na našem eshopu, tak nás kontaktujte telefonicky na 604 545 179 a rádi Vám poradíme s montáží. Věříme, že se Vám okno díky tomuto návodu povede nainstalovat svépomocí.

Jestli okno teprve vybíráte, tak se podívejte, jak správně zaměřit okno.

Potřebné nástroje pro montáž okna svépomocí:

 • Aku šroubovák s vrtákem číslo 7 do železa.
 • Dlouhý vrták pro předvrtání zdi.
 • Vodováhu.
 • Plochý šroubovák pro vyndání okenního čepu.
 • Montážní pěnu nízko expanzní.
 • Turbošrouby 7,5×112 mm případně delší.
 • Klínky.
 • Plastové podložky pod okno (není povinné – záleží na nerovnosti podkladu). V případě delšího ostění je doporučeno podložit okno aby mohl vzniknout spád parapetu.

Potřebný čas na jedno okno: 1 hodina.

Montáž plastového okna

 1. Začištění stavebního otvoru

  Po případné demontáží starých oken je třeba začistit stavební otvor, aby byl v rovině. Většinou postačí očistit košťátkem a vodováhou zkotrolujte. Případné výstupky odsekněte.

  stavební otvor před montáží okna

 2. Vyndání okna z rámu

  Před samotnou montáží okna je třeba vyndat okno (celé křídlo). Nejdříve dejte kliku do pozice otevřeno. Sundejte plastové krytky pantů. Zespodu horního pantu vytáhněte šroubovákem kovové čepy. Celé křídlo teď trochu vyklopte k sobě a vytáhněte nahoru. Případně aplikujte stejný postup i v druhém křídle pokud máte dvoukřídlé okno.vysazení křídla okna

 3. Předvrtání rámu

  Po 50-70 cm si vyvrtejte otvory vrtákem číslo 7 do železa. Nelekněte se. Okno má silnou kovovou vložku, která je potřeba provrtat. Vrtejte uprostřed hloubky okenního rámu tj. cca 3,5cm od kraje. Nikdy nevrtejte 15 cm od vnitřního rohu okenního rámu.
  Předvrtání otvorů do rámu okna

 4. Okenní rám usaďte do stavebního otvoru

  Do předem připraveného a penetrovaného stavebního otvoru vložte okenní rám a zafixujte ho klínky z obou stran, aby okno nevypadlo. Spodní připojovací spáru okna s otvorem podložte plastovými podložkami, aby okno sedělo na pevném podkladu. Tyto podložky (pokud jsou potřeba k vyrovnání roviny) po instalaci nevyndávejte.

 5. Okno vyrovnejte do roviny

  Přiložte vodováhu a vyrovnejte každý směr rámu okna. Vodorovně i svisle. Okno stále držte klínky, aby se nepohlo.

 6. Předvrtejte otvory do zdi

  Předvrtejte si otvory do zdi v místech kde jste si již předvrtali okno. Turbošrouby pak snadněji do zdi zašroubujete. Proto doporučujeme turbošrouby 7,5×92. Delší mohou někdy být obtížněji šroubovány. Vše ovšem záleží na konkrétním stavebním otvoru.

 7. Ukotvěte okno

  Když máte okno v rovině a klínky uchycené, tak turbošrouby uchyťte okno ke stavebnímu otvoru. Pozor neutahujte turbošrouby moc, aby jste okno nezdeformovali. Na šrouby potom zacvakněte plastové krytky.

 8. Zaplnění připojovací spáry – stavebního otvoru

  Vraťte zpět okno (křídlo okna) do okenního rámu a můžete vytáhnout klínky. Prostor mezi zdí a okenním rámem vyplníte nízko expanzní montážní pěnou. Je třeba vyplnit po celé hloubce okenního rámu a po celé šířce i výšce připojovací spáry. Snažte se, aby se pěna co nejméně přesahovala šířku rámu a nemuseli jste ji tak ořezávat.

 9. Příprava na zednické začištění

  Pěnu, která přesahuje okenní rám je nutné oříznout vylamovacím nožem. Vyzkoušejte funkčnost okna a pokud je vše v pořádku okno není třeba seřídit. Zednické zapravení je třeba udělat co nejdříve po vytvrdnutí pěny. Pěna není UV stabilní a může se smrsknout. Prozatím ponechte na oknu folii (nikdy ne déle než 3 měsíce) a pokračujte zednickým zapravením.

Když si netroufnete namontovat okno, tak rádi pomůžeme.

Společnost DOMO OKNA s.r.o. provádí i odbornou montáž oken a dveří včetně zednického zapravení a zhotovení fasády. Kontaktujte nás zde a získejte zvýhodněnou sazbu DPH na montáž oken.

Zednické zapravení okna

Níže je video jak ideálně provést zednické zapravení svépomocí. Video je z pohledu exteriéru. Z pohledu interiéru doporučujeme stejným způsobem osadit apu lištu s perlinkou do stavebního lepidla CT1 a následně po vyschnutí s finální vrstvou štuku (Keraštuk, či HASIT). Hlubší spáru je vhodné nejdříve zahodit maltou a nechat ji vyzrát.

Případně si usnadněte práci jednou vrstvou vhodnou sádrovou stěrkou.

DomoOkna